Ekodeska jest to potoczna nazwa kompozytu drewna i PCV zastępującego deski drewniane, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjne deski.

Ekodeska jest wykonana w 40% z trocin drewna naturalnego i w 60% z polimerów używanych do produkcji butelek, siatek jednorazowych czy reklamówek. Ekodeski nie wymagają impregnacji, ani malowania, dzięki czemu są materiałem przyjaznym środowisku.

Technologiczny proces produkcji ekodesek został opatentowany ponad 15 lat temu przez firmę „Standex” w Ameryce Północnej, gdzie bardzo szybko zyskał sobie popularność, poprzez mnogość swoich zastosowań. Ekodeski zaczęto stosować jako materiał do wykonywania ogrodzeń, tarasów, podłóg, balustrad, a także podbitek dachowych oraz sidingu. Ekodeska także stała się bardzo popularna w Europie zachodniej oraz Skandynawii, gdzie ze względu na trudne warunki atmosferyczne szczególnie ważna jest wytrzymałość stosowanych materiałów.

Zamiast desek - ekodeskiZamiast desek - ekodeski

Zalety ekodesek

Obecnie technologia mocno poszła naprzód i ekodeski, które wykorzystywane są do budowy ogrodzeń wykonane są w technologii „piankowej”. Oznacza to, że wewnątrz struktury deski znajdują się mikroskopijne, ledwie zauważalne pory powietrza, które powodują lekkość materiału (metr bieżący ekodeski 80x15mm waży jedynie 800 gram) elastyczność, ale przede wszystkim jego mniejsze zużycie na każdy metr bieżący, dzięki czemu ekodeski są bardzo atrakcyjne cenowo. Dzięki mniejszej wadze ekodeski doskonale trzymają się zamontowane na zwykłych wkrętach i nie wymagają specjalnych zamocowań.

Drugą ważną rzeczą, dzięki zastosowaniu tej technologii, jest wytrzymałość ekodesek – są bardzo elastyczne i o wiele trudniej jest je złamać niż deski drewniane. Dzięki piankowej budowie, ekodeski są niezwykle plastyczne i łatwe w obróbce. Można je dowolnie docinać, przewiercać i bez problemu wbijać w nie gwoździe.


Ekodeska w Polsce jest powszechnie stosowana jedynie jako parkiet ekologiczny. Ostatnio także zaczęto promować tarasy z ekodesek, które dużą popularnością cieszą się wśród nadmorskich hoteli i restauracji. Od niedawna mamy także dostępne sztachety ogrodzeniowe z ekodesek. W Polsce panują bardzo zmienne warunki atmosferyczne – upalne lata, mokre jesienie i mroźne zimy – przyczyniają się one do niskiej wytrzymałości konstrukcji drewnianych w ogrodach, dlatego ogrodzenia z ekodesek szybko znajdują swoje grono wielbicieli.


Dlaczego eko?

Ekodeska jest kompozytem drewna i PCV. Drewno jest surowcem naturalnym, natomiast PCV użyte do produkcji ekodesek pochodzi z recyklingu przedmiotów takich jak folie, reklamówki, opakowania, plastikowe zabawki, kubki, butelki czy nawet okna PCV.  W dobie ogromnego nacisku na ochronę środowiska i ekologię, warto samemu przyczynić się do pomagania naszej planecie.

Sama ekodeska także podlega ponownemu recyklingowi, nie ma więc obaw co do ponownego przetworzenia tego materiału. Ponadto dzięki wytrzymałości i długowieczności desek kompozytowych unikamy konieczności pokrywania ich szkodliwymi impregnatami, które wsiąkają w drewno, a podczas opadów deszczu stopniowo przenikają do gleby, zanieczyszczając ją i burząc równowagę ekologiczną.

A ile to kosztuje?

Sztachety ogrodzeniowe z ekodesek jako produkt są w cenie porównywalnej bądź droższej od ceny desek drewnianych o tych samych wymiarach. Trzeba przy tym pamiętać że koszt zakupu ekodesek to koszt ostateczny. W przypadku desek drewnianych zachodzi jednak konieczność impregnowania całej powierzchni deski, a następnie malowania (zazwyczaj 2 lub 3 warstwy farby). Raz pomalowane deski drewniane nie pozostają w idealnym stanie na zawsze. Po kilku latach farba na ogół zaczyna pękać i łuszczyć się. Zachodzi więc konieczność usunięcia starej warstwy farby i pokrycia desek świeżą warstwą. Impregnat oraz farba, a do tego cena robocizny, oznaczają dodatkowe koszty i to nie jednorazowe, ale ponoszone co kilka lat. Uwzględniając do tego wszystkiego czas, który trzeba poświęcić na konserwację ogrodzenia – ekodeski są tańsze od tradycyjnych sztachet drewnianych.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: