Nawet niewielkie zmiany przeprowadzone na tarasie lub w przydomowym ogródku sprawią, że miejsca te zyskają świeżości, a odpoczynek po męczącym dniu będzie prawdziwą przyjemnością.

Taras w budynku wielorodzinnym, źródło: Jeffrey Erb Landscape Design


Jeśli dopiero rozpoczynamy budowę domu warto zasięgnąć porady architekta krajobrazu, który weźmie pod uwagę zarówno rodzaj materiału, który został wybrany na nawierzchnię podjazdów i chodników, oświetlenie i systemy nawadniające czy dodatkowe elementy architektury, takie jak np. drewutnia, altana, plac zabaw czy miejsce do grillowania, a także zaplanuje wybór i rozmieszczenie roślin.

Zmiany w architekturze ogrodu można oczywiście wprowadzać cały czas. Nie muszą wiązać się one z całkowitą przebudową dotychczasowej koncepcji, a jedynie nadaniem jej nowego, odświeżonego wyrazu. Warto w tym celu urozmaicić dotychczasową roślinność o bardziej efektowne gatunki, a do ogrodu czy na taras wprowadzić stałe elementy zabudowy czy niebanalne meble ogrodowe.

Ogród powinien być zarówno estetyczny jak i praktyczny

Jeśli mamy do dyspozycji duży teren, zaplanujmy go pod kątem każdego z domowników. Dzieci z pewnością ucieszą się z małego placu zabaw, ogrodowej huśtawki lub hamaka, który - bez szkody dla wzrastających drzew - możemy przymocować do specjalnie wbudowanych poręczy. Doskonałym miejscem rodzinnych posiłków czy spotkań ze znajomymi będzie natomiast taras wyposażony w stół, krzesła lub leżankę ogrodową. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymany jest dom, możemy wybrać drewno, stal, modny od kilku sezonów technoratan lub też pokusić się o bardziej awangardowe aranże.

Niezapomniany nastrój w domowym ogrodzie stworzy nowoczesne oświetlenie. Warto rozważyć zarówno inwestycję w elementy zamontowane na stałe, np. halogeny podświetlające ogrodowe ścieżki i stopnie tarasu, kinkiety wbudowane bezpośrednio w elementy zabudowy, takie jak ściana domu lub garażu, jak i przenośne ledowe lampy ogrodowe. Dostępne są one w różnych kolorach i kształtach. Niektóre z nich nawiązują do brył geometrycznych inne doskonale imitują naturalne kamienie. To wygodne rozwiązanie, które w zależności od okazji i potrzeb pozwala na doświetlenie wybranych fragmentów przestrzeni.

Skromnie urządzony balkon, źródło: interioroccupations.com

Taras, na którym ustawiono stół do spożywania posiłków, źródło: Outhouse Design

A co z balkonem?

Mieszkanie w bloku czy kamienicy nie przekreśla szans na stworzenie zielonego zakątka. Im większy metraż balkonu - tym większe mamy możliwości. Nawet na niewielkiej powierzchni możemy wykreować przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi.

Od czego zacząć? Najpierw od uporządkowania i pozbycia się zbędnych przedmiotów. Jeśli mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni, ograniczmy się do wstawienia na balkon ogrodowego krzesła lub pufy oraz podręcznego stolika. Dzięki temu delektować będziemy się chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, z ulubioną lekturą lub kawą pod ręką.

Aby zapewnić sobie prywatność i subtelnie „odgrodzić” się od sąsiadów, wykorzystajmy np. płot bambusowy lub drewnianą pergolę, na której wije się winorośl. Przemyślmy również ustawienie parasola przeciwsłonecznego z ciekawego materiału, o efektownym kształcie. Najlepiej wybierzmy kolory neutralne, które nie będą dominować w aranżacji. Nie zapominajmy, że w centrum uwagi powinny znaleźć się rośliny. Poza kwiatami w efektownych donicach, warto wykorzystać także rabatki z ziołami i przyprawami.

źródło: homebook.pl

Taras, na którym ustawiono stół do spożywania posiłków, źródło: villaolivio.com

Weranda, źródło: Plantation Buildong Corp

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: