Taras w naszym ogrodzie nie musi być mało oryginalny i podobny do wielu innych. Wystarczą pomysł i  odrobina wyobraźni, aby nadać mu indywidualnego, niepowtarzalnego  charakteru. Zadbany i pięknie zaaranżowany stanie się naszym popisowym salonem pod gołym niebem. Podpowiadamy,  jak nadać mu oryginalny, ciekawy wygląd, tak by odróżniał się od tarasowych aranżacji sąsiadów.

Taras jest jednym z ważniejszych elementów przydomowej przestrzeni. Aby otoczenie naszego domu cieszyło przez długie lata, jego aranżacja powinna być przemyślana. Chcąc dobrze zaprojektować i estetycznie urządzić taras, prędzej czy później staniemy przed koniecznością znalezienia odpowiedzi na pytania:

  • Jaką kostkę wybrać?
  • Co zrobić by taras odpowiednio komponował się z otoczeniem?
  • Jak wszystkie te elementy połączyć, by uzyskać spójną i jednocześnie atrakcyjną całość?

Warto postawić sobie te pytania, bowiem odpowiednia aranżacja nie powinna być dziełem przypadku, lecz wynikiem dobrego planowania.

Nawierzchnia - bogactwo różnorodności kolorów i stylów

Przydomowy taras czy patio ułożony z kostki brukowej, albo z płyt tarasowych będzie zawsze ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych już płytek ceramicznych czy gresu. Przy wyborze nawierzchni czynnikiem decydującym są w zasadzie tylko gust i preferencje użytkownika, ponieważ zarówno wśród kostki, jaki płyt znajdziemy materiały idealne do aranżacji przydomowego patio.

To, co zasadniczo determinuje nasz wybór to najczęściej pozostająca w zgodzie z elewacją kolorystyka. Dostępne są zatem odcienie żółcieni, pasku czy melanżu beży i brązów, niezwykle uniwersalne, lubiane i najczęściej  stosowane w naszej architekturze jednorodzinnej. W przypadku jednak, gdy w elewacji budynku przeważają kolory z gamy szarości - lepszym wyborem będą kostki i płyty w tej samej tonacji przełamanej dla podkreślenia rysunku kontrastowym odcieniem - czernią lub bielą. Uzyskamy wówczas konsekwentną, monochromatyczną aranżację z ciekawym akcentem  - tłumaczy Dominik Wilczyński architekt firmy Libet.

Wśród kostek szlachetnych mamy do wyboru albo klasyczne kostki płukane, odwzorowujące strukturę granitu albo postarzane kostki odwzorowujące starobruk. Te o fakturze chropowatej, ze szlachetnymi kruszywami na powierzchni ,lepiej sprawdzą się przy budynkach o nowoczesnym, eleganckim szyku i prostej surowej bryle. Kostki postarzane wtopią się natomiast w atmosferę stylizowanych na historyczne domów oraz budynków z cegły z odrobiną brytyjskiego szyku.

Razem czy oddzielnie?

W krajobraz typowych polskich posesji wrosły werandy i ganki. Tarasy zaczęły być modne stosunkowo niedawno, a zmiany te przyszły wraz z ociepleniem klimatu i coraz większym poczuciem, że warto każdą wolną chwilę w codziennej pogoni poświęcać pielęgnowaniu reakcji międzyludzkich... na przykład na gilowych przyjęciach.

Nim jednak zaplanujemy taras warto przemyśleć jego lokalizację. Najczęściej wybieranymi przez użytkowników posesji miejscami usytuowania tarasów są obszary tuż przy budynku, czyli taras „zrośnięty" ze ścianą domu przy wejściu balkonowym. Teraz coraz częściej odchodzi się jednak od tej stylistyki. Użytkownicy domów odważniej decydują się na niezależne patio, do którego prowadzi ogrodowa ścieżka. Jest jeszcze inna oryginalna alternatywa, czyli taras wpisany w ogrodowe drogi - w którym przecinają się, np. ścieżka wjazdowa i alejki ogrodowe.

Jeśli taras sąsiaduje z alejkami wykonanymi z kostki brukowej, zaleca się zastosowanie kostki również na nim. Można ułożyć ją tylko na obrzeżach tarasu wykonanego z płyt, a uzyskamy efekt łagodnego przejścia między tymi dwoma elementami. W przypadku zaś tarasów przy budynku o kształcie półkola lub tarasów rzuconych w przestrzeń, do których nie prowadzi żadna ścieżka, możemy zdecydować się tylko na płyty kamienne lub odwzorowujące kamień, bez łączenia ich z kostką - doradza architekt.

Koło - nowoczesne architektonicznie rozwiązanie...

Kwadratowe i prostokątne formy nadal dominują w polskich ogrodach, jeśli chodzi o kształt patio czy tarasu. Są najczęstszym wyborem niemal każdego właściciela posesji otoczonej ogrodem. Dlaczego? Bo są rozwiązaniem najprostszym. Są bezpieczne i nie wymagają szczególnego przemyślenia. Ale właśnie dlatego, że dominują w naszej architekturze może warto spróbować czegoś innego? Planując więc przestrzeń w naszym ogrodzie przyjrzyjmy się tarasom w kształcie koła. Przekonamy się, że  w prosty sposób możemy zaaranżować ogrodowe spotkanie wokół stołu...

Taras w kształcie koła wpisze się bez trudu w charakter każdej posesji. Równie dobrze sprawdzi się przy nowoczesnej bryle budynku, jak i przy domu nawiązującym stylistyką do motywów historycznych czy rustykalnych. Cała sztuka tej harmonii tkwi w doborze odpowiedniego materiału.

Wyszukany styl...

Rustykalny, klasyczny, angielski? A może  wybrać zupełnie inny kierunek, decydując się na urządzenie otoczenia naszego domu w  klimacie bardziej nam odległym kulturowo, na przykład śródziemnomorskim? Charakter słonecznego, południowego tarasu najlepiej podkreślą jasne płyty o dużych wymiarach o strukturze wapienia albo kamienia piaskowego. Ich pastelowe odcienie stworzą charakterystyczny kontrast z nasyconymi barwami zieleni, dając poczucie śródziemnomorskiego smaku lata.

Planując odmianę tarasu warto pomyśleć o alternatywnie dla typowych i powszechnych rozwiązań, tradycyjnych materiałów czy lokalizacji takiej przestrzeni. Powiew świeżości nie tylko doda uroku ogrodowi, ale również zachwyci gości domu podczas wspólnych spotkań pod gołym niebem. A warto zatroszczyć się szczególnie o tę ozdobę otoczenia domu,  bo stanie doskonałym miejscem podczas ciepłych dni, gdy życie rodzinne przeniesie się z salonu do ogrodu.

Źródło: Libet

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: