Śmietnik też może być ładnyŚmietnik, jako element małej architektury, powinien wyglądem nawiązywać do otoczenia. Ponadto, warto zadbać, aby był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny, szczególnie, gdy usytuowany jest od frontu.

Miejsce na śmietnik najczęściej znajduje się w obrębie ogrodzenia posesji. Na małych działkach zwykle stoi przy furtce, na większych można go ukryć gdzieś w głębi, wtapiając w otaczającą zieleń. Tak, czy inaczej, do śmietnika musi być zapewniony wygodny dostęp, zarówno dla mieszkańców, jak i dla firmy wywożącej odpady.

Pomysł na śmietnik

Sposobów na ukrycie pojemników na śmieci jest kilka, wybór zależy od pomysłowości i gustu inwestora. Najczęściej spotykane rozwiązanie to zadaszone osłony lub osobne pomieszczenia. Osłony, to wsparte na czterech słupach zadaszenie z ażurowymi - drewnianymi lub metalowymi - ściankami bocznymi i jedną lub dwiema furtkami.

Podstawę stanowić powinien fundament. W przypadku śmietnika fundament nie musi być głęboki - zwykle wystarcza 50-60 cm. Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Kolejno układamy zbrojenie z prętów i wlewamy posadzkę cementową lub tradycyjny beton.

Na tak utwardzonej posadzce muruje się murki lub słupy. Słupy najczęściej stawia się z klinkierowej cegły albo wylewa w całości z betonu. Można je obłożyć naturalnym kamieniem, gresem lub płytkami ceramicznymi, czyli materiałami, które łatwo utrzymać w czystości i które nie ulegają degradacji biologicznej i chemicznej, co ma duże znaczenie przy składowaniu odpadów. Śmietnik powinien być osłonięty daszkiem, który będzie chronić pojemniki przed promieniami słońca i opadami atmosferycznymi.

Właściwa zaprawa i fuga

Do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych oraz spoinowania płytek klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Natomiast do klejenia płytek na zewnątrz powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Do spoinowania płytek lub cegły klinkierowej możemy zastosować fugę elastyczną lub epoksydową. Powinny być one odporne na promieniowanie UV, przebarwienia, wykwity, na ataki grzybów i glonów. Dobrze jeśli będzie miała zwiększoną odporność na wycierania, zabrudzenia, działanie olejów i detergentów oraz wodoszczelność.

Gładko lub strukturalnie

Jeżeli śmietnik ma zostać otynkowany, można do jego budowy użyć cegły zwykłej lub pustaków ceramicznych, murując je przy użyciu zaprawy murarskiej.
Przy wykonywaniu prac murarskich trzeba zadbać o właściwe wykonanie hydroizolacji, która uniemożliwi przedostawanie się wilgoci z gruntu do muru konstrukcyjnego, co może doprowadzić w przyszłości do odparzania się warstwy tynku, zwłaszcza wypraw o niskiej paroprzepuszczalności (np. tynku akrylowego).

Do otynkowania murowanych ścian śmietnika możemy zastosować zaprawę tynkarską, a następnie, aby uzyskać gładką powierzchnię, zastosować mineralną szpachlę. Użycie tynków strukturalnych mineralnych lub akrylowych pozwoli uzyskać fakturę baranka lub kornika. Tynki te są odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne i posiadają właściwości hydrofobowe, dzięki czemu tynk nie nasiąka wodą. Tynk można pomalować farbą elewacyjną akrylową bądź silikonową.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: