Do wykończenia tarasu zwykle wykorzystywane są egzotyczne gatunki drewna, dlatego że rodzime są mniej odporne na zmiany wilgotności. Okazuje się jednak, że odpowiednia modyfikacja - termowanie - podnosi ich parametry użytkowe pod kątem stosowania na zewnątrz budynków.

Termowanie, zwane również wygrzewaniem, polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej, w wyniku czego powstaje materiał o zmienionych właściwościach. W drewnie poddanemu temu procesowi dochodzi do skarmelizowania cukru, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna wspomnianego typu bangkirai, teak czy ipe. Proces termowania prowadzi również do zredukowania pochłaniania wody, dzięki czemu ograniczony zostaje rozwój grzybów i bakterii. Wzrasta także stabilność wymiarowa.

Drewno termowane na taras

Drewno termowane na tarasSam proces termowania jest całkowicie ekologiczny. Obróbka następuje bez udziału jakichkolwiek środków chemicznych i polega na poddawaniu drewna działaniu wysokiej temperatury w zakresie od 170°C do 230°C, gazu obojętnego oraz wody.

Deski w stanie surowym wymagają dwukrotnego zaolejowania i właściwej pielęgnacji w trakcie użytkowania. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą nam służyć nawet 25 lat.

Termowane deski: jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe dostępne są w ofercie firmy Kopp. Dostępne są w wersjach: dwustronnie gładkiej, dwustronnie ryflowanej, jednostronnie ryflowanej: drobno i w formie trapezu

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: